Mikołów Galeria 1

Miasto Mikołów Zdjęcia, Miasto Mikołów Zdjęcia Galeria 110 Lat Powiatu Mikołowskiego


29.06.2009 od rana trwały obchody 10 cio lecia powiatu mikołowskiego. Miasto Mikołów ma swietną lokalizację dzieki czemu łatwo było dotrzeć na rynek miasta Mikołów. Przedstawiamy kilka zdjęćz Imprezy. autor zdjęć: Joanna Gorol - dziękujemy
Powiat Mikołowski


Powiat Mikołowski pojawił się na mapie administracyjnej kraju 1 stycznia 1999 roku, gminy znajdujące się dzisiaj w jego granicach: Mikołów, Łaziska Górne, Orzesze, Ornontowice, Wyry. Przebiegają tu ważne arterie komunikacyjne: z Katowic do Wisły i Cieszyna oraz z Tychów do Gliwic.
Ziemie Powiatu Mikołowskiego mają piękną i bogatą historię, związaną z dziejami ziemi pszczyńskiej. Tutejsza kultura kształtowana była wpływami z różnych kręgów cywilizacyjnych. Powiat posiada przemysł, ale także rozległe tereny rolnicze i leśne. Mikołów ze względów praktycznych oraz na skutek uwarunkowań historycznych to Mikołów w 1999 roku stał się siedzibą władz powiatu. Sprzyjającym czynnikiem jest położenie miasta w sąsiedztwie Katowic oraz skupienie ośrodków usługowych i ważnych instytucji: sądu, banków i urzędu skarbowego. Historia miasta, a wcześniej grodu sięga XIII wieku. Rozwój handlu na terenie Mikołowa związany był z nadaniem w 1547 roku praw miejskich i położeniem Mikołowa w węźle ważnych dróg handlowych. W XIX wieku Mikołów stał się jednym z największych centrów wydawniczych Górnego Śląska.Miasto MikołówMiasto Mikołów jest jednym z nielicznych miast na Górnym Śląsku, które zachowało dawną starówkę z Rynkiem oraz odchodzącymi od niego ulicami. W 2002 r. centrum miasta poddano gruntownej rewitalizacji. Dzięki temu przebudowie i modernizacji uległa także płyta główna Rynku. Obecnie jego środek zajmuje piękna fontanna, symbolizująca kształtem tę część miasta. Po jej południowej stronie szare, granitowe płyty nawierzchni tworzą zarysy murów stojącego tu niegdyś Ratusza. W podobny sposób zaznaczono miejsce, gdzie przed wiekami znajdowała się najstarsza studnia miejska.


http://mikolow.dlaludzi.eu | http://katowice.dlaludzi.eu